HONDA, YENI MOTOR SPORLARı YAPıSıYLA WEC/LE MANS'A GIRIş YAPABILIR

HRC Japonya Başkanı Koji Watanabe, "Amacımız HRC markasını büyütmek ve yarış faaliyetlerimizin başarısını sürdürmek. Honda motor sporlarını küresel olarak tek bir yarış organizasyonu olarak birleştirmenin bunu başarmaya yardımcı olacağına inanıyoruz."

"ABD ve Japonya'daki yarış mühendislerimiz birlikte daha güçlü olacaklar ve ABD'li ortaklarımızı HRC ekibine davet etmekten büyük mutluluk duyuyorum." dedi.

Koji Watanabe, HRC Racing ve David Salters, HRC ABD

Fotoğraf: Honda

HRC ABD'de aynı görevi üstlenecek olan HPD Başkanı David Salters ise şunları ekledi: "Honda'nın yarış mirası benzersizdir ve son 30 yılda HPD'nin yetenekli kadın ve erkekleri ABD'deki bu başarıya katkıda bulundu."

"HRC Japonya'daki dostlarımız ve meslektaşlarımızla güçlerimizi birleştirmekten ve Honda Racing'i küresel bir yarış organizasyonu olarak temsil etmekten heyecan ve gurur duyuyoruz."

"Hızla değişen küresel motor sporları sahnesinde rekabet edebilmek için çalışanlarımızı ve teknolojimizi geliştirirken, ABD motor sporları faaliyetlerinde kendimize meydan okumaya devam edeceğiz." dedi.

27-28 Ocak'taki 2024 Daytona 24 Saat, yeni HRC US için açılış yarışı olacak ve Acura ARX-06 LMDh'ler HRC logolarını amblemlerinin bir parçası olarak kullanacak. 

Ancak otomobilin dünya çapında WEC'de ve Le Mans'ta yarıştırılma potansiyeli uzun zamandır konuşulan bir konuydu. 

Salters, "Her zaman çok açık olduk - WEC'e bakmamız gerekiyor. Ekibimizin, [şasi ortağı] ORECA'nın ve yarış ekiplerimizin harika bir iş çıkardığı harika bir ARX-06'mız var. Bu yüzden ona vurulduk ve WEC'e gitmeye uygun."

"Her zaman iş, marka ve pazarlama açısından mantıklı olması gerektiğini söyledik. Benim için çok daha önemlisi, rekabetçi bir anlam ifade etmesi gerekiyor. Yarışlara, rekabetçi olmamak için gitmiyoruz - bu çok zor!"

"Artık bunları değerlendirmek için daha resmi bir ortam var, çünkü hepimiz küresel motor sporlarına bakıyoruz, ancak sınır koşulları hâlâ aynı ve bunun mantıklı olup olmadığını değerlendirmemiz gerekiyor ve şirketimiz ve çalışanlarımız için neyin mantıklı olduğunu görmek için durum tespiti yapacağız." dedi.

Salters, WEC rekabetine geçiş için bir zaman dilimi konusunda, 2024'te bir programdan söz edilmesini reddetti ve şunları söyledi: "Henüz ana hatları belirlenmedi, bu nedenle gelecekte nereye gideceğimiz konusunda neyin mantıklı olduğunu görmek için sürekli olarak bu konular üzerinde çalışıyoruz."

"Gelecek stratejilerine bakıyoruz ve şu anda kesin bir zaman çizelgemiz yok, ancak bunu ciddi bir şekilde değerlendiriyoruz." 

2023-09-25T07:27:11Z dg43tfdfdgfd