INVESTINGPRO’YA GöRE TESLA’NıN GüçLü VE ZAYıF YöNLERI NELER?

Tesla (TSLA), Nisan ayında açıkladığı 2023 yılı ilk çeyrek kazanç raporunda agresif fiyatlandırma stratejisinin ve rekor rakamlara ulaşan teslimatlarının etkisi görüldü. Tesla, ilk çeyrekte 440.808 araç ürettiğini beyan ederken 422.875 araç teslimatı duyurdu. Bu, elektrikli araç üreticisi için yeni bir çeyreklik rekor olarak kaydedildi.

Tesla’nın ilk çeyrek finansal sonuçlarını kısaca değerlendirecek olursak; şirket, ilk çeyrekte 23,32 milyar dolar gelir açıkladı. Açıklanan gelir InvestingPro platformundaki beklentilerin yaklaşık 26 milyon dolar altında geldi. İlk çeyrek geliri, 2022’nin 4. çeyreğine göre düşerken geçen yılın aynı dönemine göre %24,4 oranında büyüme gösterdi.

24 Temmuz tarihinde açıklanması beklenen 2. çeyrek sonuçları için güncel durumda InvestingPro’da 16 analistin kazanç beklentilerini aşağı yönlü revize ettiği görülüyor. Buna göre analistler, 2. çeyrek gelir beklentisini ortalama 24,27 milyar dolar olarak tahmin ediyor. Devam eden dönemler için gelir artışının devam edeceğini düşünen analistler, 2023 yılı sonunda Tesla’nın yıllık gelirini %23 artışla 100,2 milyar dolar olarak tahmin ediyor.

Tesla için hisse başına kâra bakıldığında ilk çeyrekte InvestingPro verilerine paralel olarak 0,85 dolar açıklandığı görüldü. Ancak aşağı yönlü revize edilen tahminlere göre Tesla’nın 2. çeyrek sonuçları için tahmin edilen hisse başına kâr tahmini 0,78 dolara düşürülmüş durumda. Ancak tahminler yılın ilk yarısı için düşüş yönlü olsa da ikinci yarıda çeyreklik bazda %10’un üzerinde yükselişlerle Tesla’nın 2023 yılı hisse başı kârı, 3. çeyrekte 0,88 dolar ve 4. çeyrekte 0,98 dolar olarak tahmin ediliyor.

Tesla’nın yıllık bazda gelirindeki artışa rağmen maliyetlerin daha hızlı artmasıyla brüt kârı da geçen yılın aynı döneminde 5,5 milyar dolardan 4,5 milyar dolara yaklaşık %18 oranında geriledi. Aynı zamanda brüt kâr, 2022’nin son çeyreğine göre de yaklaşık %22,5 oranında daraldı. Bu da Tesla’nın brüt marjının geçen yıl %29,1’den %19,3’e düşmesine neden oldu.

Şirket tarafından ilk çeyrek sonuçlarıyla ilgili yapılan açıklamada birçok araç modelinde indirim uyguladıklarını ve faaliyet marjlarındaki düşüşün yönetilebilir olduğu belirtildi. Şirket, yeni fabrikalarında daha iyi üretim verimliliği ve daha düşük maliyetli lojistikle araç üretiminde maliyetleri düşürmeyi bekliyor.

Bununla birlikte Tesla, ekonomideki belirsizlik, artan rekabet koşulları ve yenilenen ana modelini daha cazip hale getirmek için son zamanlarda stok eritme politikası kapsamında Model 3 ve Model Y araçları başta olmak üzere tüm modellerinde ciddi oranda indirimler yaptı. Zira Tesla, bu yıl ABD’de yeni tasarım Model 3 aracını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk ise kazanç raporu sonrası yaptığı açıklamada makroekonomik görünümün belirsizliğinden yakındı ve ekonomide önümüzdeki 12 ayda fırtınanın dinmeyeceğini tahmin ettiğini söyledi. Tüketicilerin araç alım kararlarında makroekonomik etkilerin yüksek olduğuna inanan Musk, Fed’in faiz artırım politikasına da değinerek merkez bankasının her faiz artışında araç fiyatlarının yukarı ittiğini söyledi.

Sonuç olarak şirketin ilk çeyrekte faaliyet kârı, geçen yılın aynı döneminde 3,6 milyar dolardan 2,7 milyar dolara geriledi. Buna bağlı olarak şirket net kârı da yıllık %24 düşüşle 2,51 milyar dolar olarak açıklandı.

Tesla’nın nakit ve borç dengesi kontrol edildiğinde nakit ve nakit benzeri varlıklar ile kısa vadeli yatırımlarının geçen yıl 18 milyardan bu yıl 22,4 milyar dolara çıktığı görülüyor. Şirketin bilançosundaki nakit miktarı borçların üzerinde olsa da serbest nakit akışı son bir yılda 2,2 milyar dolardan 440 milyon dolara kadar önemli oranda düşüş kaydetti.

Güncel veriler ışığında InvestingPro platformunda Tesla’nın finansal sağlık durumunun 5 üzerinde 4 puan ile çok iyi performansa sahip olduğu görülüyor. Kriterler arasında şirketin büyüme potansiyeli öne çıkarken göreceli değerdeki düşüklük dikkat çekiyor.

InvestingPro’da Tesla hissesinin adil değeriyle ilgili yapılan değerlendirmede ise 12 finansal modele göre hesaplanan değer şu an 215,92 dolar olarak hesaplandı. Bugün 207 dolardan alıcı bulan TSLA, bu hesaplamaya göre adil değerinde işlem görüyor. Ancak 35 analistin görüşüne göre hissenin ortalama adil fiyatı 188 dolar seviyelerinde tahmin edilirken analist tahminlerinin InvestingPro modellerinin altında kaldığı görüldü.

Toparlayacak olursak Elektrikli araç sektörünün güçlü şirketlerinden Tesla’nın güncel verilere göre yatırımcılarına yüksek getiri potansiyeli sunması, nakit - borç dengesinin pozitif olması ve hisse başına kârda istikrarlı bir yükseliş sergilemesi olumlu yönleri olarak kabul edilebilir.

Diğer yandan 20’ye yakın analistin gelecek dönem için kazanç beklentilerine yönelik tahminlerini aşağı yönlü revize etmesi, kısa vadede bir riske işaret ediyor. Şirketin yüksek fiyat-kazanç oranına sahip olması, temettü ödemesi gerçekleştirmemesi ve TSLA fiyatındaki volatilitenin yüksek olması ise şirket için diğer olumsuz faktörler olarak yorumlanabilir.

2023-06-02T11:44:23Z dg43tfdfdgfd